دوربین های صنعتی ثابت :

که در مارک ها و نوع ها و قیمت های متفاوت در بازار موجود می باشد. اکثرا دوربین بدون لنز می باشد که لنز مربوطه بنا به نیاز باید تهیه و نصب گردد.

کیفیت دوربین از تعداد خط تصویر که ایجاد می کند مشخص می گردد. که به TVline گفته می شود …. که کیفیت های مورد قبول  از ۳۵۰ TVL شروع شده و بهترین کیفیت ۶۰۰ TVL می باشد دوربین های فوق منهای سیستمی که در داخل آن  وجود دارد که دیجیتال و یا آنالوگ باشد خروجی تصویر آنالوگ ۷۵ hertz برای ما می دهد که سیگنال های تولید شده  توسط کابل Coaxial (تصویر) به محل ضبط تصاویر انتقال داده می شود. برخی از دوربین های پیشرفته خود دارای منوی تنظیمات نیز می باشند که بصورت دیجیتالی روشنایی وضوح و رنگ و قابل تنظیم در دوربین نیز می باشد. البته این نوع دوربین ها به مراتب گرانتر می باشند.

این دوربین ها کاربرد زیادی دارند که در محیط های داخلی و تمیز از پایه کوچک دوربین و در محیط های بزرگ و بیرونی جهت محافظت از گرد و غبار و رطوبت داخل کاور قرار داده می شود. دوربین های جدید قابلیت دید در شب را نیز دارا می باشند دید در شب با علامت D/N نشان داده می شود. دید در شب به حالتی اطلاق میگردد که با حداقل نور و یا با کمک نور مادون قرمز (نامرئی) در محل های کاملا تاریک قابلیت تصویر برداری را دارا می باشند ( بصورت سیاه و سفید)

 

دوربین های دید در شب :

این دوربینها در انواع محیطها کارایی دارند از خصوصیات این دوربینها به دید در شب بودن آنها می توان اشاره کرد و نیاز به لنز ندارد ، بعضی از مدلها قابلیت تنظیم لنز و زوم کردن سه برابر اپتیکال را نیز دارا می باشند ولی مدلهای کوچک آن از قبل تنظیم شده می باشد. تعداد LED های موجود بر روی آن قدرت پروژکتور آن را نشان می دهد که حداکثر تا ۳۵ متر را می توانند پوشش دهند، این پروژکتور هیچ گونه نور مرئی ( قابل دیدن نیست) ندارند به جزء قرمز شدن خیلی ضعیفled  ها در شب ولی برای دوربین بسیار کاربرد دارد.

این دوربینها صورت خودکار در هنگام شب و یا تاریکی به حالت دید در شب سوئیچ می شوند و در روز و روشنایی بصورت رنگی  تصاویر را نشان خواهد داد . این دوربین ها خود در برابر آب و خاک و گرد و غبار عایق می باشند و بطور پیش فرض نیازی به کاور محافظ ندارند منبع تغذیه این دوربین ۱۲ ولت ۲ آمپر و خروجی تصویر ۷۵ هرتز می باشد. این دوربین ها هم در کیفیتهای متفاوتی در بازار وجود دارد. ۵۰۰ TVL کیفیت خوبی می باشد.

دوربین های مخفی سوزنی و پین هول :

این دوربین ها در ابعاد کوچک طراحی شده و قابل استفاده در محیط هایی که بطور نا محسوس باید تحت نظارت باشد مورد استفاده قرار می گیرد . این دوربین ها از منبع تغذیه ۱۲ ولت استفاده میکند و انواع بی سیم و یا با سیم در بازار موجود می باشند.

 

به ادامه مطلب مراجعه کنید …

پس از آشنا شدن با ابزارها و تجهیزات مختلف در رابطه با نصب دوربین‌های مداربسته به تشریح روشی برای ساده برای نصب سیستم مداربسته دلخواه شما می‌پردازیم. البته قبل از شروع آموزش باید به این نکته اشاره کنم که فرض من بر این بود که خواننده دارای حداقلی از اطلاعات فنی, اطلاعات مربوط به سیم‌کشی و توانایی کار با ابزارهای ساده برق باشد. در غیر این صورت مسئولیت هر گونه آسیب به تجهیزات بر عهده خود شماست. در ضمن کار کردن در ارتفاع ممکن است کمی پرخطر باشد پس در صورتی که حس می‌کنید از ارتفاع می‌ترسید از همین لحظه از انجام آن صرف نظر کرده و کار را به یک تکنیسین باتجربه بسپارید.

به ادامه مطلب مراجعه فرمائید…

عکس

کیفیت بسـیار بالای تصویر ۵۰۰TVL   •           اسـتفاده از ریـز پـردازنـده هــای تحلیل سیگنال ساخت کمپانی SONY •           استفاده از اپتیکال های جدید و چند لایه ۱٫۳Super Hadاینچ ساخت کمپانی SONY • ‌قابلیت اتصال به انواع تلویزیون ، ویدئو پرژکتور و سیستم  انتقال تصویر  • قابلیت تعویض لنز برای تغییر زاویه دید از ۵ درجه تا ۱۸۰ درجه  • استفاده از آخرین تکنولوژی به کار رفته در دوربینهای هندیکم  •  تصویر کاملا رنگی  با کیفیت بسیار بالا و بدون تاخیر زمانی   •  قابلیت اتصال  به  انواع لنز های زوم و اتوماتیک • مناسب جهت سالنها ، انبار ها و مراکز صنعتی  •            قابلیت کار حتی در نور بسیارکم (۰٫۱Lux)   • قابلیت تنظیم نور تصویر بر اساس شدت نور محیط  • قابلیت بالابردن شدت نور جهت سالنهای نیمه تاریک  •

عکس

کیفیـت دوربین با قدرت تفکیک بالا ۴۷۰TVL • اسـتـفاده از ریز پردازنده های تحـلیل سـیگنال سـاخـت کمپانی SONY • استفاده از اپتیکال های جدید و چند لایه  ۱٫۳Super Had اینـچ ساخت کمپانی SONY • قابلیت اتصال به انواع تلویزیون ، ویدئو پرژکتور و سیستم  انتقال تصویر  •  تصویر کامـلا رنـگـی  با کیفیت بسـیار بالا و بدون تاخیر زمانـی  • قابلـیت کارکرد در تاریکـی مـطـلق  • استفاده از IR LED با ۱۵ـ ۲۰ متر تابش مادون  • قابلیت استفاده در محیط های داخلی و بیرونی ساختمان•

 

 

دوربین Speed Domeکیفیت تصویر رنگی با قدرت تفکیک بالا ۴۸۰TVL  • تصویر کاملا رنگی  با کیفیت بسیار بالا و بدون تاخیر زمانی  • کار در حداقل نور (Min.Illumination 0.2 Lux ) • قابلیت  بزرگ نمائی تصویر تا ۲۲۰ برابر (۲۲x  Optical +10x  Digital )  •  قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه افقی و ۱۲۰ درجه عمودی •  قابلیت Focus تصاویر در هنگام بزرگ نمائی به صورت اتوماتیک با لیزر  • دارای کاور ضد آب و غبار بابه همراه فن و هیتر مخصوص • تنظیم کننده اتوماتیک نور محیط white Balance  • مناسب جهت نصب در شرکتها ، سالنهای تولید و کارخانجات و محیط های بیرون  • قابلیت کنترل و زوم دوربین توسط کاربر از طریق شبکه  • قابلیت کنترل و زوم  دوربین توسط کاربر توسط ریموت از هر جای دنیا • قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و جویستیک  •

اجزای متحرک :

در برخی از پروژه ها نیاز به چرخش و یا تغییر وضعیت دوربین ها جهت دیدن زوایای مختلف یک محوطه و یا بزرگ کردن تصاویر وجود دارد . در اینگونه پروژه ها از پایه گردان ها و لنزهای متحرک استفاده می گردد .
در بخش عملی به طور کامل با این تجهیزات آشنا میشویم .
برای کنترل اجزاء متحرک فوق الذکر نیز نیاز به تجهیزاتی می باشد که تحت عنوان دکودر ها و کنترلر های اجزاء متحرک معرفی می گردند . این تجهیزات  می تواند بصورت الکترو مکانیکی و حتی کامپیوتری و هوشمند باشند .
بخش عملی به طور کامل با این تجهیزات آشنا میشویم .

نظرات: ۰

نمایشگرها

خروجی یک سیستم مدار بسته در واقع تصاویر پردازش شده می باشند که بایستی برروی نمایشگر ، نمایش داده شوند . با توجه به نوع پروژه و سایز تصویر خروجی نمایشگرهای مختلفی نیز ارائه شده اند که با توجه به نیازهای پروژه قابل استفاده می باشند .مانیتورهای صنعتی ، LCD ، پلاسما و ویدئو پروجکشن و تجهیزات دیگر . برای انخاب سایز مانیتور ، به جدول ذیل توجه فرمایید .

9

 

امروزه انتخاب نوع دوربین بر اساس محیط، کیفیت ، هزینه و برند ازاساسی ترین اطلاعات برای تهیه این سیستم ها می باشد .

 

در این مقاله سعی گردیده تا شما را با انواع و استفاده های دوربین ها آشنا کنیم :

دوربین های دید در روز و شب به همراه کاور مخصوص

از دوربینهای دید در شب باکیفیت بالاتر جهت درهای ورودی ناحیه ، دروازه ها و نواحی ورودی که نیازبه دوربینی با کیفیت خوب و وضوح تصویر بالا برای ضبط لحظات به خوبی دارند، استفاده کنید . تصاویر این دوربین ها بایستی ازآنچنان کیفیت بالایی برخوردار باشندکه بتوان از تصاویر آنها به عنوان مدرک در شناسایی فرد در دادگاه استفاده نمود.


 

 

 

دوربین های دارای زاویه دید عریض برای نواحی تحت نظارت وسیع

برای داشتن یک عکس خوب از صورت فرد ، بایستی از لنزهای دوربین با زاویه دید عریض جهت فضاهای داخلی تحت نظارت در ساختمان داخلی استفاده کنید . استفاده از دوربین های رنگی در داخل ساختمان استفاده از دوربین های رنگی در داخل ساختمانتان ایده بسیار خوبی است ، چون شما می توانید به آسانی شخص را با لباس هایی که پوشیده است ، شناسایی کنید ،بااستفاده از عکس چهره در محل ورود ، شما به خوبی تمام افراد وفعالیت هارا در نواحی که تحت مراقبت و نظارتتان هستند ضبط می کنید

 

 

 

از دوربین های امنیتی بولتی ودوربین های سقفی استفاده کنید !

این دوربین های کم هزینه ، با کارایی بالا در انواع داخلی و بیرونی ، رنگی و سیاه و سفید موجود هستند . دوربین های سقفی و بولتی مدل های بسیار متنوعی دارندو کم هزینه هستند. هزینه دوربین های سیاه و سفید با کیفیت خوب از کمتر از ۴۰ دلار و دوربین های رنگی خوبی از ۸۰ دلار شروع می شود . در صورت دخیل بودن بودجه در نصب اینگونه دوربین ها ، داشتن دوربین سیاه و سفید کم هزیه و بهتر از نداشتن دوربین است

 

 

 

دوربین هایی با قابلیت حرکت دوربین به صورت افقی–عمودی و درشتنمایی 

وقتی شما می خواهید به اطراف ناحیه مراقبتی اتان نگاه کنید کاربرد این دوربین ها که به دوربین های PTZ معروف هستند ، بسیار عالی است . دروبین های PTZ به شما امکان می دهند تا کل یک اتاق را جستجو کنیداز بالا تا پائین عکس بگیرید و روی هر چیز یاهر کس که در معرض دید لنز است زوم کنید .

دوربین های PTZ به حالت خودکار یا دستی یا هر دوتنظیم می شوند . در حالت خودکار ، صدها نقطه می توانند برای دوربین گذاشته شوند تا بتوان نگاه کرد .

مدتی که دوربین به یک نقطه تنظیمی مشخص نگاه می کند ، می تواند در کمتر از یک ثانیه تا جایی که شما مایلید تنظیم شود.چندتفاوت دوربین ها زوم ۱۷ برابر و برخی زوم ۳۵ برابر یا بیشتر دارند


 

 

از دوربین های امنیتی بولتی ودوربین های سقفی استفاده کنید !

 

 

 

 

 

 

 

 

بسمه تعالی

چگونه از سیستم های مداربسته در جهت تحقق اهداف مدیریتی استفاده بهینه کنیم

دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته از دیر باز مورد استفاده بشر قرار می گرفت، با پیشرفت تکنولوژی و بهره وری های بیشتر از این پیشرفت بشر متوجه شد برای رفع برخی از نیازهای خود باید از چشم سومی به نام دوربین های مداربسته استفاده کند. در ابتدا بشر از این گونه سیستم ها برای رفع نیازهای امنیتی و حفاظتی استفاده می کرد. با پیشرفت هر چه بیشتر این گونه سیستم ها و استفاده از آن ها جهت تحقق اهداف کنترلی و رسوخ این مسئله در واحدهای صنعتی، استفاده از دوربین مداربسته جهت تحقق اهداف مدیریتی مرسوم شد. در واقع مدیران با نصب این دوربین ها در محل های مختلف کارخانه ها و واحدهای اداری به کنترل پرسنل و نیروها می پرداختند و حضور خود را در مناطق دلخواه ازمحیط کار [بدون حضور فیزیکی] به اثبات می رساندند. امروزه نیز استفاده از دوربین های مداربسته جهت تحقق اهداف مدیریتی [با اندکی تغییر و توسعه ] بر همان منوال است. نظرسنجی ها و تحقیقات شرکت فخر ایمن شرق از واحدهای صنعتی و پروژه های اجرایی که دوربین های مداربسته را چاشنی مدیریت خود کرده اند، نشان دهنده افزایش قابل توجه راندمان تولید، بهینه سازی محصول و کاهش کم کاری است و طبیعتا رضایت بسیار بالای مدیران را از این سیستم ها به همان داشته است. البته لازم به توضیح است تحقق این اهداف منوط به طراحی صحیح و استفاده صحیح از تجهیزات مناسب است. مدیرانی که از این گونه سیستم ها جهت مدیریت و کنترل پرسنل خود استفاده می کنند باید توجه داشته باشند دوربین های مداربسته به هیچ وجه جایگزین حضور فیزیکی آنان در بین کارکنان نیستند و پرسنل همیشه نیاز به نگاه ها و لبخندهای ناشی از رضایت مدیران دارند. دوربین های مداربسته فقط از حضورهای متعدد و کنجکاوانه مدیران با هدف سرکشی و متوجه شدن از میزان و نوع کارکرد پرسنل جلوگیری کرده و به مدیران این امکان را میدهند که همیشه و در هر مکان حضور داشته و بصورت مداوم روند تولید محصول و اجرای فرایندها را در جهت تولید محصول مناسب با در نظر گرفتن مولفه ی فرهنگ سازمانی کاملا کنترل کرده که این خود شاخصه ی بسیار حائز اهمیت برای مدیران خلاق و مدیرانی که وقت کمی برای از دست دادن دارند محسوب می شود. که اکثر مدیران یا به دلیل اتلاف وقت و یا به دلیل لطمه خوردن به شخصیت مدیریتی به واسطه ی حضورهای متعدد و همیشگی در تمامی مناطق واحدهای تولیدی و اداری، از این کار خودداری می کنند. تجربه نشان داده است اکثر پرسنل در لحظه ی نصب این گونه سیستم ها یک حالت انفعالی نسبت به آن ها نشان می دهند، چرا که آن ها را شخص سومی تلقی می کنند که هیچ روح و احساسی نداشته و مدیران آن ها را اجیر کرده تا کم کاری های پرسنل را به آنها گزارش دهند.

ادامه مطلب را مطالعه فرمائید

۱– ۱ : تعریف ارگونومی
۲ – ۱ : مزایای اجرای ارزایابی اتاق کنترل
۳ – ۱ : چه زمانی یک ارزیابی ارگونومیک انجام می شود ؟
۲ : ملاحظات در طراحی اتاق کنترل دوربین های مدار بسته ( CCTV )
1 – ۲ : ملاحظات ساختمانی
۱ – ۱ – ۲ : اندازه و شکل اتاق کنترل
۲ – ۱ – ۲ : نقاط ورود / خروج
۳ – ۱ – ۲ : سرویس های بهداشتی
۴ – ۱ – ۲ : پنجره ها

۲ – ۲ : طراحی محیطی
۱ – ۲ – ۲ : روشنایی
۲ – ۲ – ۲ : دما
۳ – ۲ – ۲ : تهویه

۳ – ۲ : طراحی ایستگاه کاری
۱ – ۳ – ۲ : ارتفاع
۲ – ۳ – ۲ : اندازه ( ابعاد ) ایستگاه کاری
۳ – ۳ – ۲ : نحوه قرارگیری تجهیزات ، کنترل ها و اشیاء
۴ – ۳ – ۲ : سطح ایستگاه کاری
۴ – ۲ : طراحی ایستگاه کاری
۱ – ۴ – ۲ : رعایت فواصل ( فاصله بندی )
۲ – ۴ – ۲ : پنجره ها
۳ – ۴ – ۲ : کابل های برق
۵ – ۲ : صندلی
۱ – ۵ – ۲ : راحتی
۲ – ۵ – ۲ : تنظیم ارتفاع
۳ – ۵ – ۲ : تکیه گاه قابل تنظیم
۴ – ۵ – ۲ : دسته صندلی
۶ – ۲ : مانیتورهای CCTV
1 – ۶ – ۲ : اندازه و وضعیت مانیتورهای CCTV
2 – ۶ – ۲ : مانیتورهای نصب شده نزدیک یا دور از ایستگاه کاری
۳ – ۶ – ۲ : ساختار اطلاعات نمایش داده شده بر روی مانیتورهای CCTV
4 – ۶ – ۲ : تعداد تصاویر به ازاء هر اپراتور
۵ – ۶ – ۲ : زمان دیده بانی
۶ – ۶ – ۲ : قالب بندی اطلاعات روی صفحه نمایش
۷ – ۲ :  کنترل پانل
۱ – ۷ – ۲ : نوع کنترل
۲ – ۷ – ۲ : همسانی طراحی
۳ – ۷ – ۲ : وضعیت قرار گیری
۳ : شرایط سلامت مرتبط با طراحی ضعیف اتاق کنترل
۱ – ۳ : وضعیت بدنی
۲ – ۳ : بصری
۳ – ۳ : استرس شغلی
۴ – ۳ : مساعدت حرفه ای و آموزش

 ادامه مطلب را مشاهده فرمائید